logo tasarımı yapma

logo tasarımı

Logo nedir? Kelime valörı olarak asıl mukabillığı dilimizde amblem olan, bir kârin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, valörını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasavvurı anlamsal olarak kârletmenin veya organizasyonun sütun olarak yaptığı kâri sembolize edebileceği kabilinden, markanın kendi valörı ile de sembolleştirilebilir, hatta bazı çkırmızıışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı derunerik ve anlamlara sahip olur.

Sorusu sorulduğunda sözcük valörının dışında, biraşırı logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasavvur esnasında tasavvurı meydana getirecek olan kişi veya kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı epey önemlidir. Başka taraftan logo tasavvur çkırmızıışmasını meydana getirecek kişi veya kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çkırmızıışmanızı nasıl değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çkırmızıışma sizin, kârletmenizin ve bundan sonraki çkırmızıışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasavvur çkırmızıışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değkârtirilmiş ve düzenlenmiş hali veya bellik derunin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çkırmızıışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş düzı ile faaliyette bulunan şirketler derunin henüz çok tercih edilebilir. Hareketsiz bir sektörde faaliyet gösteren kârletmelerin umumiyetle logoları dalü söz gelişi eder. Fakat birden okkalı dal ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda belirtmek imkansızdır.

Logo ne kâre yarar?
İşletmeler derunin logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası olmayan bir pres olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz dakika aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile müşterek gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, olur aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Külüstür halini düşünmeye çkırmızıışın. Markaların logoları olmadan bihakkın bellik olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple kârletmenize kurumsal bir plan hazırlayarak yolunuza güvenilir adımlarla devam edebilmek namına “logo tasavvur” çkırmızıışması ile kafalayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabilinden bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) tabir eder. Ticari markaların, kurumların ve hatta bazı kişilerin bir dekorte tanılamanmasını sağlayıcı kâraretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayırt edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Sadece, kolayca anlaşılır, yazıırlanması kolayca, olabilir olduğunca azca nüshada renkten oluşmalıdır. Her çhemayar baskı ve parça tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, çok kebir ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Diğer firma evet da ürünlere ilgilendiren logolar ile karışıklığa illet vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya kebir ziyan verir.

Logo layihamcıyı değil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e için logoyu üreten layihamcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili bünyeun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin içeriğine şayeste olmalıdır. üste kurumun kendisini nasıl tanılamamladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasavvur aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin canipısıra lüzum rengi lüzum şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü dakika birlikte dürüstılda kalıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgilendiren ürün evet da firma derunin logo tasarlanacağı dakika o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı olgun sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı dakika simgenin taşıyacağı valör bakımında bu olgun çok önemlidir.

logo tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir